Przybory biurowe

Jak zorganizować notatnik lub dziennik

Potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu notatnika lub dziennika?

Szukasz kilku praktycznych i kreatywnych sposobów na personalizację swojego notatnika?

Na pierwszy rzut oka, organizowanie notatnika lub dziennika może wydawać się podwójną pracą.

Zakupiłeś już zupełnie nowy notebook, w którym strony są ułożone jedna po drugiej, więc po co miałbyś się w ogóle przejmować rozwojem systemu organizacyjnego?

Poświęcenie czasu na uporządkowanie swojego notatnika ułatwi wprowadzanie, odwoływanie się i wyszukiwanie informacji.

Co więcej, dobrze zaprojektowany notebook może sprawić, że wprowadzanie danych stanie się zabawnym i kreatywnym procesem.

Możesz spersonalizować swój notatnik do zawartości swojego serca, co z kolei zwiększy prawdopodobieństwo, że rzeczywiście będziesz go używać, zamiast zbierać kurz na biurku lub półce.

W tym wpisie proponuję kilka sugestii, które pomogą Ci stworzyć zorganizowany zeszyt lub dziennik dla Twoich potrzeb.

Uwaga, poniższe wskazówki dotyczą przede wszystkim organizacji oprawionych zeszytów i czasopism w twardej i miękkiej okładce.

Końcówki mogą być jednak stosowane również do luźnych liści lub innych wyjmowanych zeszytów stron. Pomoc w zorganizowaniu segregatora na luźne liście można znaleźć w moim poście tutaj.

Jeśli obecnie robisz zakupy na notebooki, upewnij się, że na końcu tego wpisu znajdziesz moje rekomendacje dotyczące czasopism/notebooków.

Pełna informacja: Nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia, finansowego ani innego, w jakiejkolwiek formie, rodzaju lub rodzaju, za używanie, recenzowanie lub wymienianie marki Moleskine w tym stanowisku. Jako współpracownik Amazonki zarabiam na kwalifikujących się zakupach. Niektóre linki w tym poście mogą być linkami partnerskimi Amazon.com, co oznacza, że mogę otrzymać prowizję od Amazon.com, bez żadnych kosztów dla Ciebie, jeśli dokonasz zakupu używając jednego z tych linków. Polecam tylko te produkty i usługi, o których wiem lub którym ufam, że są wysokiej jakości, bez względu na to, czy są powiązane z Amazon.com, czy też nie.

Zidentyfikuj, w jaki sposób chciałbyś używać swojego notebooka

Masz pyszny nowy notatnik, który chcesz zorganizować. Od czego powinieneś zacząć?

Pierwszym krokiem jest określenie sposobu, w jaki chciałbyś używać swojego notebooka w przyszłości. Jasne zdefiniowanie przeznaczenia zeszytu pomoże Ci zaplanować jego układ i uporządkować informacje.

Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, w jaki sposób chciałbyś używać swojego notebooka. Być może masz już silne preferencje dla tych wspaniałych pustych stron lub masz tylko ogólne pojęcie o zawartości.

Bez względu na sytuację, należy zapisać kilka pomysłów na użytkowanie notebooka na osobnej kartce papieru.

Oto kilka pytań, które należy sobie zadać, owijając głowę wokół celu swojego notatnika:

Jaki jest główny temat mojego notatnika?

W jakim konkretnym celu będziesz używał swojego notatnika? Jaki temat będzie pokrywał twój notatnik? Czy będzie on przeznaczony do użytku osobistego czy zawodowego?

Jakie są drugorzędne przedmioty w moim notesie, jeśli w ogóle?

Biorąc pod uwagę główny temat notatnika, które tematy drugorzędne mogą być włączone do głównego tematu, aby pomóc w jego obsłudze? Nie jest konieczne dołączanie dodatkowych tematów, ale warto się zastanowić.

Jakiego rodzaju informacje ogólne chcę zapisać w swoim notesie?

Jakie informacje chcesz śledzić lub przechowywać w swoim notesie? Czy chcesz zapisywać daty, godziny, notatki, pomiary, myśli, pomysły, refleksje, itp.

Czy mój notatnik będzie publiczny czy prywatny?

Czy twój notatnik będzie prywatną sprawą "tylko dla twoich oczu", czy też podzielicie się jego zawartością z innymi? Być może będziesz chciał zmodyfikować swoje plany zawartości, jeśli informacje mają być udostępniane innym osobom.

W jaki sposób będę w przyszłości współpracował z zawartością mojego notatnika?

Czy szybko zeskanujesz zawartość notebooka w ciągu kilku minut, czy może spędzisz kilka godzin przeglądając wszystkie soczyste szczegóły?

Gdzie będzie używany mój notatnik?

Zamierzasz zabrać ze sobą swój notatnik na codzienne dojazdy do pracy, wyjazdy wakacyjne, czy też pozostanie on w jednym miejscu, na przykład na biurku w biurze domowym lub na półce w pracy?

Jaka jest struktura mojego notatnika?

Czy chcesz mieć luźną strukturę, która pozwala na dużą elastyczność, czy też chcesz, aby sztywna i uporządkowana struktura lepiej odpowiadała Twoim potrzebom?

Jaki jest ostateczny cel mojego tworzenia notatnika?

Czy twój notatnik zrodzi się z czystej praktyczności, czy też będzie źródłem inspiracji dla twoich celów?

Elementy notebooka "Burza mózgów"

Następnym krokiem w organizowaniu swojego notebooka jest burza mózgów na różne elementy samego notebooka. Części składowe notebooka można traktować jako elementy składowe notebooka. To one nadadzą strukturę, porządek i formę twoim cennym stronom.

Przydatnym sposobem na odkrycie, które elementy notebooka byłyby dla Ciebie przydatne, jest przemyślenie tematu swojego notebooka i Twoich ostatecznych celów.

Które elementy notebooka pomogłyby Ci lepiej zorganizować informacje? Które komponenty pomogłyby Ci wprowadzić i pobrać informacje?

Oto kilka elementów notebooka do rozważenia. Zachęcamy do korzystania z nich jako przewodnika i burzy mózgów z własnymi komponentami notebooka!

Spis treści

Przejdź do pierwszej strony notatnika i napisz "Spis treści" u góry strony. Pozostaw kilka stron pustych po tej stronie dla dodatkowych wpisów treści z notatnika. W tym obszarze możesz wprowadzić do odpowiednich składników zeszytu, jak również towarzyszące im numery stron i wszelkie inne informacje podsumowujące.

Cele

Możesz stworzyć stronę z celami lub sekcję, która pomoże ci utrzymać twoje marzenia na topie. Możesz zapisać swój cel, termin, jak również dzienne, tygodniowe i miesięczne działania, które pomogą Ci w osiągnięciu celu, a także mniej produktywne działania, które będziesz chciał zostawić za sobą w przeszłości.

Kalendarz

Możesz stworzyć swój własny kalendarz lub kalendarze w swoim notatniku w dowolnym kształcie lub formie. Możesz stworzyć dedykowaną sekcję kalendarza lub włączyć sekcje kalendarza do całego notatnika. Podczas rysowania kalendarza(ów) można wykorzystać istniejący papier lub planer cyfrowy jako odniesienie do daty.

Rozkład jazdy

Możesz stworzyć dzienny, tygodniowy, miesięczny, roczny lub harmonogram dla swoich potrzeb. Możesz stworzyć specjalną sekcję harmonogramu lub obszar lub pieprzyć swój harmonogram w całym notesie. Można wykorzystać w nim minuty i godziny, dni tygodnia, miesiące roku lub dowolną ich kombinację.

Urządzenie śledzące

Jest to świetny sposób na śledzenie powtarzających się typów danych. Na przykład, może chciałbyś śledzić swoją nową rutynę ćwiczeń, swoją dzienną wagę, tygodniową pogodę, wzrost swoich dzieci, to, jak dobrze rośnie Twój ogród, i tak dalej.

Wykresy i schematy

Umieść kilka stron w swoim notatniku za dowolnym trackerem, aby móc wykreślić swoje dane. Możesz utworzyć wykres liniowy, słupkowy, kołowy, scatterplot lub inny wykres lub wykres, który chcesz.

Puste strony

Zachęcamy do pozostawienia dowolnej liczby stron pustych w notatniku jako miejsca na przyszłe informacje. Możesz nawet zdecydować się na pozostawienie w swoim notatniku całkowicie pustych stron i po prostu wypełniać je kolejno, jedna po drugiej, w miarę ich wykorzystywania.

Strona Wpisy

Na stronie notatnika można umieścić absolutnie wszystko! Niektóre pomysły na początek to notatki, pomysły, inspiracje, przypomnienia, wpisy do pamiętnika, myśli, rzeczy do zrobienia, szkice, rysunki i cytaty.

Numery stron

Ułatw sobie nawiązywanie do konkretnych obszarów notatnika poprzez dodawanie numerów do wewnętrznej, zewnętrznej, narożnej, górnej, środkowej lub dolnej części stron. Jeśli chcesz, możesz zapisać odpowiednie numery stron w Spisie Treści lub Indeksie (więcej na ten temat w kilku krokach).

Układy stron

Mentalnie podziel stronę swojego notatnika na dziewięć wyimaginowanych, ale jednakowych rozmiarów kwadratów lub pudełek. Następnie, zacznij myśleć o wszystkich różnych sposobach rozmieszczenia poszczególnych elementów strony. Możesz użyć dziewięciu kwadratów lub pudełek jednakowej wielkości, użyć trzech pionowych kolumn, użyć trzech poziomych wierszy, lub możesz mieszać i dopasowywać dowolną permutację kolumn i wierszy według własnego uznania. Możesz również użyć jedno- lub dwustronicowego rozkładu, jeśli chcesz.

Strona Zmiany

Kto mówi, że strony notatnika muszą mieć ten sam typ zawartości w dokładnie takim samym układzie? Możesz dokonać zmian w istniejących stronach dla poszczególnych sekcji lub obszarów w swoim notatniku.

Sekcje

Fizycznie podziel swój notebook na tyle mniejszych sekcji, ile potrzebujesz. Możesz używać karteczek samoprzylepnych, zakładek, oznaczać strony różnymi kolorami lub skorzystać z dobrej, modnej metody składania w prawym górnym rogu strony do połowy, aby utworzyć poręczny podział.

Podsumowanie

Ten komponent notebooka pozwala szybko uchwycić wyjątkowe przypadki czasu. Ponownie, możesz mieć podsumowania w określonych miejscach w swoim notebooku lub rozrzucać je po całym, aby szybko przejrzeć informacje i szczegóły.

Indeks

Jeśli jesteś naprawdę w nastroju na jakąś intensywną akcję organizacyjną, przerzuć się na tył notebooka i odłóż kilka pustych stron do indeksu. Zaznacz pierwszą stronę w tej sekcji "Indeks", a następnie wpisz trzy litery alfabetu do każdej strony. Robiąc notatki w notatniku, możesz notować konkretne lub ogólne tematy w tym indeksie, aby pomóc w znalezieniu przedmiotów. Możesz również odwoływać się do tematów z datami... to zależy od Ciebie!

Zobacz